Nutral Therapy Logo 2024

Resveratrol nedir?

Nutral Therapy Resveratrol

Resveratrol Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Son zamanların en popüler takviyelerinden biridir resveratrol. Biz bu yazımızda resveratrol nedir, resveratrol nasıl kullanılır, resveratrol faydaları nelerdir gibi birçok soruya cevap aradık.

Resveratrol Nedir?

Resveratrol, doğal olarak bazı bitkilerde bulunan bir fitokimyasaldır. En çok kırmızı üzümlerde, üzüm çekirdeklerinde, mor üzüm suyunda ve bazı diğer meyve ve bitkilerde bulunmaktadır. Bu bileşik, bitkilerin çeşitli stres koşullarına karşı savunma mekanizması olarak ortaya çıkmaktadır.

Resveratrol Kaynakları

Üzüm çekirdeğinde bulunan resveratrol miktarı, üzüm çeşidine, yetişme koşullarına ve işleme yöntemlerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genellikle, kırmızı üzüm çeşitlerinde beyazlara kıyasla daha yüksek bir içeriği bulunmaktadır. Çünkü kabuk ve çekirdeklerinde yoğunlaşmıştır. Örneğin, kırmızı üzümlerde, çekirdeklerde yaklaşık olarak 0.03 ila 1.07 mg/g arasında resveratrol bulunmaktadır. Bu miktarlar, çekirdeklerin büyüklüğü, yetiştirme yöntemleri ve diğer faktörlere bağlı olarak değişmektedir.

Resveratrol Takviyeleri

Resveratrol takviyeleri, genellikle konsantre edilmiş formda bulunmaktadır. Özellikle üzüm çekirdekleri gibi doğal kaynaklardan elde edilmektedir. Bu takviyelerdeki miktarı, ürüne ve markaya bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Faydaları Nelerdir?

Resveratrol faydaları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucu elde edilen bulgular bulunmaktadır. Ancak Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında takviye edici gıda satışı yapan şirketlerin resveratrolün faydalarından bahsetmesi mümkün değildir.

Kullanımı ve Dozu

Resveratrol takviyeleri, genellikle günlük 100-500 mg arasında değişen dozlarda kullanılmaktadır. Ancak, doğru doz kişiden kişiye değişmektedir. Kullanmadan önce bir uzmana danışılması önemlidir. Bunun yanı sıra resveratrol, yiyeceklerle birlikte veya ayrı olarak alınabilmektedir.

Sağlık ve Kaynaklar

Resveratrolün etkileri ve güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilimsel kaynakların referans alınan daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

İçeren Besinler Hangileridir?

Resveratrol en çok kırmızı üzümlerde, üzüm çekirdeklerinde ve mor üzüm suyunda bulunmaktadır. Ayrıca fıstık, yaban mersini ve dut gibi diğer bazı meyve ve bitkilerde de bulunmaktadır. Bu besinleri düzenli olarak tüketmek, doğal yollardan resveratrol alımını arttırmaktadır.

Resveratrol Satın Al

Resveratrol ürünlerini güvenilir ve kaliteli markalardan temin etmek önemlidir. Eczaneler ve kurumsal çevrimiçi mağazalar apilarnil temin edebileceğiniz başlıca yerlerdir. Ayrıca resveratrol fiyatı ve merak ettiğiniz birçok bilgiye Nutral Therapy Online Satış Mağazası’ndan ulaşabilirsiniz.

Uyarılar:

Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. İlaç değildir. Hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilemesi amacıyla kullanılmamaktadır. Hamilelik, emzirme dönemi, hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışın. Arı ürünlerine alerjisi olanların arı ürünleri tüketmemesi önerilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir