Nutral Therapy Logo 2024

Apilarnil nedir?

İlk kez duyduğunuzdan şüphemiz olmayan bir arı ürünüdür apilarnil. Biz bu yazımızda apilarnil nedir, apilarnil nasıl kullanılır, apilarnilin faydaları nelerdir gibi birçok soruya cevap aradık. Arı ürünleri alanında 26 yıldır akademik çalışmalarda bulunan, yüzlerce uluslararası makalesi ve kongre bildirisi olan, propolis çalışmalarıyla bilime olan katkılarından dolayı UNESCO ve Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından ‘Genç Bilim Kadını‘ unvanlı ürün danışmanımız Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Silici‘ye apilarnili sorduk. (Prof. Dr. Sibel SİLİCİ kimdir? Tıklayınız)

Apilarnil biyolojik olarak aktif arı ürünlerinden biridir. Erkek arı yavrusu bulunan petek gözleri kapanmadan önce 7 günlük larva aşamasında, besininin hasat edilmesiyle elde edilir. Ürün daha sonra filtre ve liyofilize edilerek kullanılır. Apilarnil Romanya’da ilk defa 1980 yılında Nicolae İliseu tarafından üretildi. Ürün ismini Romen bilim insanının adının bulunduğu kısaltmayla elde edildi; API; arı, LAR; larva ve NIL; Nicolae Iliesiu). Homojen ve sütümsü bir maddedir, sarımsı gri renkte olup, ekşimsi tadı vardır.

Yapılan çalışmalarda apilarnilin kimyasal yapısında; vitaminler (A vitamini, beta karoten, B1, B6, PP ve kolin), mineraller (kalsiyum, fosfor, sodyum, çinko, manganez, demir, bakır ve potasyum) bulunmaktadır. Bunun dışında larvanın ana komponenti aminoasitlerdir; insan ya da hayvansal organizmalar tarafından sentezlenemeyen aminoasitleri içerir.

Bakır, demir, manganez, selenyum gibi mikro elementler ile birlikte önemli miktarda potasyum ve fosfor (10.4 ve 8.0 g/kg) içermektedir. Protein içeriği 9.4/100g, aminoasit içeriği 7.9/100g, yağ asitleri 4.0/100g ve lipit içeriği 4.7/100, esas olarak palmitik ve stearik asitten oluşan doymuş yağ asidi içeriği baskın %52, C vitamini, kolin, insoitol ve B vitaminleri ile selenyum içeriği ile karakterize edilmektedir.

Hryniewicka et al. (2016) Arı sütü, perga ve erkek arı homojenatının alfa tokoferol ve koenzim Q10’ca zengin olduğunu belirlemişlerdir. Ortalama a-tokoferol seviyelerinin, arı sütü, perga ve erkek arı homojenatında sırasıyla 16, 75.5 ve 7.6 μg/g olduğu gösterilmiştir.

Apilarnil nasıl kullanılır?

Apilarnil erkeklere özel bir arı ürünüdür. Günlük önerilen kullanım dozu 1 kapsül 500 mg’dır. Aç ya da tok karnına günün herhangi bir zamanında kullanılabilir. Arı ürünlerine karşı bir alerjiniz var ise; kullanmamanız önerilmektedir.

Apilarnilin faydaları nelerdir?

Apilarnilin faydaları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında takviye edici gıda satışı yapan şirketlerin apilarnilin faydalarından bahsetmesi mümkün değildir.

Uyarılar:

Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. İlaç değildir. Hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaz. Hamilelik, emzirme dönemi, hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışın. Arı ürünlerine alerjisi olanların ürünü tüketmemesi önerilmektedir.

Sana yardımcı oldu mu?

Geri bildirimin için teşekkürler!