Nutral Therapy Logo 2024

Ham bal nedir?

Nutral Therapy Ham Bal

Ham Bal Nedir?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz sorulardan biri de; ‘Ham bal nedir?’ sorusudur. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre 45 °C’den yüksek ısıl işlem görmemiş ve 0.3 mm’den daha büyük filtreler ile filtre edilmiş ballara “ham bal” denir.

Yüksek ısıda pastörizasyon ve küçük filtrelerle yapılan filtreleme işlemleri balın kristalleşmesini önlemek için uygulanmaktadır. Ancak balın içerdiği polen gibi doğal besin maddelerini ve bileşenleri kaybetmesine neden olabilmektedir. Oysa kristalleşme gibi doğal süreçler balın lezzetini ve besin değerini etkilememektedir. Bilakis polen, enzim, fenolik ve flavonoid açısından zengin olan doğal balın içeriği korumaktadır. Bu sebeple ham bal, doğada bulunan balın en saf ve işlem görmemiş halidir.

Nutral Therapy Gourmet Ham Bal ürünleri Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nin yüksek rakımlı yaylalarındaki kovanlardan elde edilen ham balı tüm doğallığıyla sofralarınıza getiriyor.

Ham Bal Faydaları Nelerdir?

Ham balın faydaları, içeriğinde bulunan polen, enzimler, fenolik bileşikler ve flavonoidler sayesinde oldukça fazladır. Ancak, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği gereği, takviye edici gıda satışı yapan şirketlerin ham balın faydalarından bahsetmesi mümkün değildir.

Nasıl Kullanılır?

Ham bal, doğrudan kaşıkla tüketilip veya yiyeceklere eklenerek kullanılmaktadır. Kahvaltılarda ekmeğin üzerine sürülmekte, yoğurt veya smoothielere eklenerek tüketilmektedir. Çay veya diğer sıcak içeceklerde de kullanılmaktadır. Ancak yüksek sıcaklıklara maruz kalmaması için içecekler ılıdıktan sonra eklenmesi önerilmektedir.

Saklama Koşulları

Serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Doğrudan güneş ışığından korumalı ve hava geçirmez kaplarda muhafaza edilmelidir. Bu, balın doğal yapısını ve besin değerini korumasına yardımcı olmaktadır.

Ham Bal ve Kristalleşme

Doğal bir süreç olan kristalleşmeye maruz kalabilmektedir. Bu durum, balın kalitesini veya besin değerini etkilememektedir. Aksine, doğal ve saf olduğunun bir göstergesidir. Kristalleşmiş bal, ılık su banyosunda yavaşça çözdürülebilinmektedir.

Ham Bal Satın Al

Ham bal satın almak için Nutral Therapy Online Satış Mağazası‘nı ziyaret edebilirsiniz. Burada, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri‘nin yüksek rakımlı yaylalarındaki kovanlardan elde edilen kaliteli ve doğal ürünlerine ulaşabilirsiniz.

Uyarılar:

Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. İlaç değildir. Hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilemesi amacıyla kullanılmamaktadır. Hamilelik, emzirme dönemi, hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışın. Arı ürünlerine alerjisi olanların arı ürünleri tüketmemesi önerilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir